Inspirująca historia powstania marki Mercedes-Benz

Mercedes-Benz ma niezwykłą historię. Zresztą zazwyczaj w przypadku wielkich marek i wielkich ludzi tak jest. Obecnie ich znak firmowy jest kojarzony głównie z luksusem, klasą i doskonałością. Wszystko to dzięki ogromnemu poświęceniu i pracy dwóch wielkich wynalazców – Karla Benza i Gottlieba Daimlera.

Początki marki sięgają 1871 roku, kiedy to Karl Benz wraz z partnerem założył odlewnię żelaza i warsztat maszynowy. Partnerstwo wkrótce się rozwiązało i Benz zaczął pracować samodzielnie. Firma Benz & Co została założona w Mannheim w październiku 1883 roku. Trzy lata później Benz opracował swój pierwszy samochód. W listopadzie 1890 roku powstało Daimler – Motoren – Gesellschaft (DMG).

mercedes
Carl Benz

Najciekawsze informacje:

 • Od 1903 roku Emil Jellinek, ojciec Mercedes oficjalnie zmienił nazwisko na Jellinek-Mercedes, komentując, że „prawdopodobnie jest pierwszym ojcem na świecie, który przyjął imię swojej córki”
 • W 1897 roku DMG wprowadziło pierwszy pojazd silnikowy z silnikiem zamontowanym z przodu
 • Mercedes Mixte, wydany w 1900 roku, był jedną z najwcześniejszych hybryd na świecie
 • Pierwszym na świecie samochodem ciężarowym z silnikiem wysokoprężnym był OB2 marki Benz
 • Muzeum Mercedes Benz posiada kolekcję około 550 samochodów, w skład których wchodzą zarówno własne pojazdy, jak i samochody obu marek macierzystych

Jednak najbardziej fascynującym wątkiem opowieści o tej marce, jest ten tyczący się nazwy i loga. Nazwa Mercedes miała powstać dopiero w 1898 roku, a wszystko dzięki biznesmenowi Emilowi Jellinekowi. Historia jest następująca – Mercedes (oznaczająca łaskę) to imię córki Emila Jellinka.

Jellinek, postępowy myśliciel, a także entuzjasta sportu, zamówił swój pierwszy samochód Daimlera w 1897 roku. Był to pojazd z napędem pasowym i dwucylindrowym silnikiem o mocy 6 KM. Po tym wielokrotnie ponawiał swoje zamówienia z prośbą o zwiększenie prędkości. Trwał w przekonaniu, że samochody zmienią świat. Dailmer zaprojektował Phönix z silnikiem 8-konnym, który był zamontowany z przodu pojazdu. W 1899 roku Jellinek wystąpił w wyścigach samochodowych. Samochody i zespół zyskały ogromną popularność dzięki tym wyścigom. W następnym roku Jellinek zawarł umowę z DMG dotyczącą sprzedaży samochodów i silników i podjęto decyzję o wykorzystaniu pseudonimu Jellinek jako nazwy marki.

mercedes historia, która jest niesamowita
Pierwszy autobus z silnikiem spalinowym w historii: Benz Omnibus, zbudowany w 1895 roku

Ustalono również, że zostanie zaprojektowany silnik o nazwie Daimler – Mercedes. Dwa tygodnie później Jellinek zamówił 36 pojazdów w cenie 550 000 marek. Olbrzymia cena według wszelkich standardów, dziś wynosiłaby mniej więcej 2,3 miliona euro i tym samym rozpoczęła się niesamowita historia ze słynnym „Mercedesem”.

Kiedy został przedstawiony pierwszy Mercedes?

Pierwszy Mercedes był opracowany przez Williama Maybacha i został oddany do użytku w grudniu 1900 r. Spowodowało to rewolucję w przemyśle samochodowym. Dzięki unikalnym cechom, takim jak nisko położony środek ciężkości, rama ze stali prasowanej, lekki silnik o wysokiej wydajności i chłodnica o strukturze plastra miodu, samochód ten szczycił się licznymi pochwałami i był uważany za tak naprawdę pierwszy i nowoczesny samochód. Niestety tego samego roku nastąpił koniec pewnej ery i przełom, bowiem zmarł Gottlieb Daimler mając 66 lat. 23 czerwca 1902 r. „Mercedes” został złożony jako nazwa handlowa i został zarejestrowany prawnie 26 września.
Kolejną interesującą historią związaną z tą marką jest sposób, w jaki powstało logo.

mercedes

Gottlieb Daimler, lata 90. XIX w.

Inspirująca historia dotycząca loga

Logo marki Mercedes było trzypunktową gwiazdą i zostało wybrane, ponieważ Gottlieb Daimler często używał gwiazdy jako symbolu i lubił mówić, że ta gwiazda pewnego dnia będzie świecić nad własną fabryką, aby symbolizować dobrobyt. Trzy punkty gwiazdy symbolizowały trzy środki transportu: na drodze, w powietrzu i w wodzie. W 1909 roku gwiazda została zarejestrowana jako znak towarowy.

Przeczytaj również:

 1. LOT powiększa flotę. Trzynasty Dreamliner w barwach polskiej spółki
 2. Samochód ciężarowy do 3, 5 tony a odliczenie VAT – poradnik i najważniejsze informacje
 3. Cała prawda o katastrofie promu „MF Estonia” na Morzu Bałtyckim. Szokujące doniesienia
 4. Sukces spółki Newag. Polskie przedsiębiorstwo planuje ekspansję na zagraniczne rynki
 5. Jesteś żoną kierowcy ciężarówki? Oto jak wesprzeć swoją drugą połówkę, która TYRa
 6. Truck Show 2019 – wspaniała impreza charytatywna. Kierowcy ciężarówek znów pokazują klasę
 7. Kierowca nie mógł znaleźć swojego TIRa i odebrał sobie życie. Wstrząsające

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *