Samochód ciężarowy do 3, 5 tony a odliczenie VAT – poradnik i najważniejsze informacje

Samochód ciężarowy do 3 5 tony a odliczenie vat, okazuje się, że to nie takie łatwe. Istnieją pewne wymogi, które warunkują fakt, czy pojazd można zaliczyć do samochodów ciężarowych, czy nie. Dlatego ważne jest właściwe zakwalifikowanie pojazdu przy odliczeniu podatku VAT 2019. Na co zwrócić uwagę podczas rozliczenia z fiskusem?

Polskie prawo podatkowe nie zna takiej definicji jak samochód ciężarowy. Wskazuje jednak, że jest to taki samochód, który pozwala odliczyć 100% podatku VAT. Konstrukcyjnie, jest to auto zaprojektowane z przeznaczeniem przewozu ładunków. Istnieją też auta ciężarowo-osobowe, do transportu towaru i osób w ilości od 4 do 9. Kategoria, ustalona przy homologacji zamieszczona jest w dowodzie rejestracyjnym. Jednak tych danych nie bierze się pod uwagę przy odliczaniu VAT.

Samochód ciężarowy – podatek VAT

Dzieje się tak dlatego, że nie każdy samochód określony w dokumencie jako ciężarowy pozwala na odliczenie całości podatku. Przy rozliczeniu uznaje się, że pojazdami ciężarowymi są samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także te przewożące minimum 10 osób z kierowcą włącznie. Do grupy tej zaliczają się też maszyny, których przynajmniej jeden rząd siedzeń oddzielony jest ścianką od części ładunkowej. Zalicza się do nich też te pojazdy, których ze względu na konstrukcję nie można przeznaczyć do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Pojazdy niebędące osobowymi można zaliczyć do ciężarowych wtedy, gdy okręgowa stacja kontroli pojazdów wyda odpowiednie zaświadczenie potwierdzające dodatkowe badanie techniczne. Wymagany jest także dowód rejestracyjny zawierający adnotacje o spełnieniu wymagań.

Pojazdy specjalne w podatku dochodowym

VAT podobnie rozlicza się w przypadku pojazdów specjalnych, do których zaliczyć można te z odpowiednią dokumentacją. W grupie znajdują się również: koparki, koparko-spycharki, żurawie samochodowe, ładowarki lub agregaty. Co ciekawe, pojazdami specjalnymi są samochody pogrzebowe i bankowozy typu A i B. Określają je przepisy wydane na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług.

Samochód ciężarowy do odliczenia VAT, jest to pojazd, który przede wszystkim swoją masą przekracza 3,5 tony. Istnieją jednak pewne wyjątki. Jak podaje Pit.pl, istnieją wyjątki, do których zaliczamy:”

 1. pojazdu samochodowego mającego jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
 • klasyfikowanego na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
 • z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
 1. pojazdu samochodowego, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu,
 2. pojazdu specjalnego, jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym, i jeżeli spełnione są również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
 • agregat elektryczny/spawalniczy,
 • do prac wiertniczych,
 • koparka, koparko-spycharka,
 • ładowarka,
 • podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
 • żuraw samochodowy
 1. pojazdu samochodowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług;
 • art. 4a pkt 9a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
  (Dz. U. 2011, nr 74, poz. 397 ze zm.),
 • art. 2 pkt 34 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
  (Dz. U. 2011, nr 177, poz. 1054 ze zm.),
 • art. 5a pkt 19a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
  (Dz. U. 2012, poz. 361 ze zm.).”

Przeczytaj również:

 1. Cała prawda o katastrofie promu „MF Estonia” na Morzu Bałtyckim. Szokujące doniesienia
 2. Kierowca tira miał prawie 3 promile i prowadził pojazd. Przez 6 km uciekał policji, a wódkę popijał jak napój
 3. Truck Show 2019 – wspaniała impreza charytatywna. Kierowcy ciężarówek znów pokazują klasę
 4. Jesteś żoną kierowcy ciężarówki? Oto jak wesprzeć swoją drugą połówkę, która TYRa

One thought on “Samochód ciężarowy do 3, 5 tony a odliczenie VAT – poradnik i najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *