Uber w Polsce. Nowe prawo uderzy w taksówkarzy

Nowelizacja ustawy o transporcie, znana powszechnie jako Lex Uber budzi dużo emocji. Zarówno treść aktu prawnego, jak i szybkie tempo prac nad nim wzbudzają niemałe kontrowersje. Zawodowi kierowcy taksówek z pewnością nie mają powodów do radości. Jak nowelizacja wpłynie na transport osobowy w polskich miastach?

Niewiele praw uchwalanych jest w Polsce w równie szybkim czasie. W nocy z 23 na 24 kwietnia Sejm przegłosował ustawę, która trafiła tam zaledwie dzień wcześniej. Wynik głosowania to 231 głosów za i 9 przeciw. 171 posłów wstrzymało się od głosu. Przypomnieć należy, że mimo silnego protestu taksówkarzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oddalił w pierwszym czytaniu wszystkie zarzuty, a poprawki, jakich dokonano są jedynie symboliczne.

Uber świadczy usługę transportową – wyrok TSUE

Przypomnijmy, że 20 grudnia 2017 roku zapadł przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł, iż usługi świadczone przez firmę Uber stanowią usługę w dziedzinie transportu. Co to oznacza w praktyce? Decyzja ta umożliwiła państwom członkowskim regulowanie warunków, na jakich usługa będzie świadczona, tak samo, jak w przypadku taksówek.

Ukłon w stronę Ubera

Nowelizacja wprowadzająca pojęcie pośrednika w przewozie, którym będzie np. Bolt i Uber, nakłada na niego obowiązki, do których należeć będą m.in. wymóg posiadania licencji i ewidencjonowanie pojazdów przez 5 lat. Ustawa powinna wejść w życie na początku przyszłego roku, jednak na koniec prac sejmowych dodano poprawkę wprowadzającą okres przejściowy.

Dodatkowy czas na zdobycie licencji wyniesie 3 miesiące, dlatego do końca marca przyszłego roku przewoźnicy będą mogli świadczyć swoje usługi na dotychczasowych zasadach. Trudno jest nie odnieść wrażenia, że rząd nie liczy się z taksówkarzami. Ich protest na autostradzie A2 z dnia 25 kwietnia został bardzo szybko spacyfikowany przez policję.

Nowe prawo zostanie najprawdopodobniej uchwalone na przełomie maja i czerwca. Co prawda istnieje jeszcze szansa na veto prezydenckie, jednak na taki ruch ze strony głowy państwa się nie zanosi.

Przeczytaj również:

  1. Samochód elektryczny – GreenWay Polska modernizuje stacje ładowania
  2. Inspirująca historia powstania marki Mercedes-Benz
  3. LOT powiększa flotę. Trzynasty Dreamliner w barwach polskiej spółki
  4. Samochód ciężarowy do 3, 5 tony a odliczenie VAT – poradnik i najważniejsze informacje
  5. Cała prawda o katastrofie promu „MF Estonia” na Morzu Bałtyckim. Szokujące doniesienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *