Spaliny samochodowe szkodliwe dla oczu! Nowe badania szokują

Spaliny nie służą zdrowiu i nie jest to tajemnicą. Ich nadmierna emisja jest jedną z przyczyn powstawania smogu, który stał się utrapieniem wielu metropolii. Wśród najczęstszych konsekwencji wdychania zanieczyszczonego powietrza wymienia się problemy z kładem oddechowym i krążeniowym. Czy wiemy jednak, w jaki sposób gazy spalinowe działają na nasz wzrok?

Jak wynika z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w 2016 roku z powodu smogu życie straciło blisko 19 tys. osób. To zupełnie tak, jakby uśmiercono populację małego miasta.

Pulmonolog i alergolog prof. Jerzy Kozielski ze Śląskiego Uniwersytetu wyjaśnia, dlaczego zanieczyszczenia są groźne dla zdrowia: „Smog upośledza funkcje obronne dróg oddechowych, torując drogę infekcjom, utrudnia też wymianę gazową w płucach, co powoduje większe obciążenie serca”. Dodaje także, że: „kilkudniowy wzrost zanieczyszczeń powietrza przekłada się na zwiększoną liczbę zgonów z powodu chorób układu oddechowego, a także wzrost absencji chorobowej, potwierdziły to badania prowadzone w wielu krajach”.

Spaliny – jak wpływają na zdrowie naszych oczu?

Na łamach amerykańskiego czasopisma naukowego „Journal of Investigative Medicine”, zajmującego się szeroko pojętą biomedycyną, ukazał się artykuł opisujący badania przeprowadzone przez tajwańskich naukowców. Zespół badaczy pod nadzorem profesora Suh-Hang Hank Juo z China Medical University w Taichung udowodnił, że składniki znajdujące się w spalinach samochodowych są dużym zagrożeniem dla zdrowia oczu.

Czym jest AMD?

Choroba, o której mowa to zwyrodnienie plamki żółtej, inaczej AMD. Jest ona najczęstszą przyczyną utraty wzroku osób starszych. Schorzenie dotyczy plamki żółtej, czyli centralnej części siatkówki, odpowiadającej za ostre widzenie. Szczególnie narażone są oczy osób po 50 roku życia.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na rozwój choroby. Wśród nich należy wymienić nadwagę, palenie tytoniu, wysokie ciśnienie tętnicze, a także dietę bogatą w tłuszcze nasycone. Tajwańscy naukowcy z China Medical University w Taichung wykazali, że przyczyną mogą być także spaliny.

Niepokojące wyniki badań

W badaniu wzięło udział 40 000 mieszkańców, którzy wystawieni byli na działanie powietrza zanieczyszczonego dwutlenkiem węgla i dwutlenkiem azotu. W toku prowadzonych analiz AMD zdiagnozowano u ponad 1400 osób. Gdy uwzględniono pozostałe potencjalne czynniki ryzyka, takie jak wiek czy płeć, okazało się, że ludzie oddychający powietrzem o najwyższym stężeniu dwutlenku azotu byli o 91% bardziej narażeni na rozwój AMD niż pozostali. Podobne wyniki uzyskano, gdy uwzględniono stężenie dwutlenku węgla. Najwyższy poziom miał związek z 84% wyższym wskaźnikiem zachorowalności na AMD.

Dane są bardzo niepokojące, ponieważ zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą nieuleczalną.

Przeczytaj również:

  1. Jak założyć firmę transportową? Przedstawiamy wytyczne, kursy i zezwolenia
  2. Oczyma Podwójnej, czyli para, którą połączyła miłość do ciężarówek. Niesamowita historia
  3. Kierowca TIR-a, a upały. Jak sobie radzić?
  4. TOP 5 najlepszych rejestratorów jazdy do 300 zł. Najpopularniejsze kamerki wśród kierowców
  5. Inspekcja Transportu Drogowego szykuje zwiększone kontrole. Nowelizacja ustawy o transporcie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *