Samolot Boeing 737 dla rządu. „Piłsudski” wkrótce wejdzie do służby

Po miesiącach oczekiwań pojawiły się informacje na temat samolotu Boeing 737 do wykonywania lotów typu HEAD. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, personel wojskowy został już odpowiednio przeszkolony, a maszyna ma być gotowa lada moment do wykonywania lotów.

Nowy samolot to maszyna serii 737-800 NG. Obecnie jej obowiązki pełnią częściowo załogi lotów czarterowych linii PLL LOT. Ostatnia umowa zawarta między MON a LOT-em dotyczyła dwóch Embraerów 175 w bieżącym roku i jednego w przyszłym. Dla przypomnienia status lotów HEAD nadaje się lotom, gdzie pasażerami są: prezydent RP, marszałek Sejmu, marszałek Senatu i prezes Rady Ministrów.

Samolot Boeing 737 w służbie polskiego rządu

Według czasopisma Dziennik Gazeta Prawna przed dwoma tygodniami gen. Jarosław Mika, dowódca generalny Wojska Polskiego, zameldował ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi, że samolot został przygotowany do wyznaczonych zadań. Prawdopodobnie pierwszym pasażerem o charakterze VIP będzie lecący z czerwcową wizytą do USA prezydent RP Andrzej Duda. Według oświadczenia MON 1. Baza Lotnictwa Transportowego, do którego należy „Piłsudski” jest gotowa do pełnienia przyznanej funkcji. Samolot B-737-800 otrzymał numer 0110.

Polscy dygnitarze pierwszy raz  będą mieli do dyspozycji trzy nowe maszyny. Dwa szesnastoosobowe samoloty typu Gulfstream G550 są już w użyciu. Kontrakt na zakup B-737-800 NG obejmuje trzy maszyny. Dwa pozostałe Boeingi w klasie Boeing Business Jet mają wejść do służby w przyszłym roku. Nosiły będą imiona ku czci Roma Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Dzięki wcześniejszemu przeszkoleniu części personelu maszyny powinny wejść do służby w ciągu trzech, czterech miesięcy od pojawienia się w Polsce.

Procedury wydłużyły czas oczekiwania

Czas, jakiego potrzeba było do przeszkolenia załogi wynika z twardych procedur. Jednym z wymogów jest, aby pierwszy pilot prowadzący loty o statusie HEAD miał doświadczenie w postaci 250 godzin w pilotowaniu danej maszyny. W celu weryfikacji technicznej powołano także specjalną komisję, która sprawdziła wszystkie podzespoły.

Przeczytaj również:

  1. Inspekcja Transportu Drogowego szykuje zwiększone kontrole. Nowelizacja ustawy o transporcie
  2. Kolej Warszawa-Budapeszt. Plany budowy ekspresowego połączenia
  3. Uber w Polsce. Nowe prawo uderzy w taksówkarzy
  4. Samochód elektryczny – GreenWay Polska modernizuje stacje ładowania
  5. Inspirująca historia powstania marki Mercedes-Benz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *