S10 w kujawsko-pomorskim coraz bliżej realizacji. Długo oczekiwana inwestycja nabiera kształtów

Droga ekspresowa S10 jest coraz bliżej realizacji. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła trzy przetargi. Dotyczą one projektu i budowy drogi ekspresowej łączącej dwa najważniejsze miasta województwa kujawsko-pomorskiego: Bydgoszcz i Toruń.

Czwarty przetarg dotyczy fragmentu trasy, który znajduje się pomiędzy Emilianowem i Solcem Kujawskim. Przy obu miejscowościach powstaną węzły, a w ramach inwestycji przewidziano także Obwód Utrzymania Drogi oraz węzeł Makowiska. Pozostałe przetargi dotyczą odcinków Bydgoszcz-Południe – Emilianowo o długości 8,9 km oraz Solec – Toruń Zachód, którego długość wyniesie 21,2 km. Planowana jest także budowa 12 km drogi Toruń Zachód – Toruń Południe.

S10 do 2026 roku?

Zakończona sukcesem inwestycja przyniesie wymierne korzyści zarówno mieszkańcom połączonych miast, jak i przewoźnikom. Dotychczasowa droga nr 10 zostanie odciążona, gdyż nową trasą ruszy ruch tranzytowy. Mieszkańcy Torunia będą z kolei mieli ułatwiony dojazd do lotniska w Bydgoszczy oraz trasy S5. Bydgoszczanie natomiast łatwiej dojadą do autostrady A1. Nowa trasa powstanie jako inwestycja rządowa w związku ze zwiększeniem limitu wydatków na program budowy nowych dróg. Według planów ekspresówka ma powstać najpóźniej do 2026 roku.

Lokalne władze komentują

To jednak nie koniec planów. Jak podaje portal Onet.pl, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski cieszy się z decyzji rządu, jednak obiecuje, nie ustanie w staraniach o rozszerzenie projektu. Włodarz miasta komentuje:

Dziękuję naszym partnerom z mniejszych miast i gmin, z którymi powołaliśmy stowarzyszenie na rzecz budowy całej trasy. Zapewniam, że Bydgoszcz zawsze będzie wspierać realizację kolejnych odcinków bezpiecznej trasy S10 od Torunia w stronę Mazowsza i z Bydgoszczy w stronę Szczecina. Będziemy również na etapie projektowym aktywnie zabiegać o jak najlepsze skomunikowanie tej trasy z innymi drogami.

Jak przekonują lokalne władze, budowa drogi zdecydowanie poprawi jakość życia mieszkańców województwa. Obecna trasa Toruń – Bydgoszcz owiana jest złą sławą z uwagi na dużą liczbę wypadków. Nowa trasa ma docelowo połączyć Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Gdy powstanie, będzie najszybszą drogą dojazdu ze Szczecina do Stolicy.

Przeczytaj również:

  1. Nowe Miejsce Obsługi Podróżnych na trasie S6 już otwarte. W planach jest jeszcze budowa stacji benzynowej i restauracji
  2. Świnoujście. Budowa tunelu łączącego Wolin i Uznam
  3. Droga S17. Nowy, 13-kilometrowy odcinek oddany do użytku
  4. Kierowca TIR-a, a upały. Jak sobie radzić?
  5. Zawód kierowcy tira to nie zabawa. Oto szokująca prawda
  6. Jesteś żoną kierowcy ciężarówki? Oto jak wesprzeć swoją drugą połówkę, która TYRa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *