Pilne zmiany w przepisach. Miały ułatwić życie, ale jest jeden haczyk

Rząd wprowadził projekt tarczy antykryzysowej 3.0 w życie. Pojawiły się w niej głównie zapisy dotyczące kwestii ekonomicznych, jednak dodano też kilka nowych zmian istotnych dla służb mundurowych. Jedna z poprawek jest szczególnie interesująca dla branży transportu samochodowego.

W ramach nowego pakietu ustaw zmieniono jeden z zapisów dotyczących ustawy o transporcie drogowym. Chodzi o art. 74 ust. 1 mówiący o transporcie. Co nowego wprowadza ta nowelizacja?

  1. Kierowca zawodowy został zwolniony, skandaliczne zachowanie. Z zemsty staranował samochód szefa
  2. Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała nowoczesny sprzęt. Kontrole będą jeszcze skuteczniejsze

Rząd wprowadza zmiany

Dobra informacja dotycząca zmian jest taka, że w przypadku, gdy Inspektorzy Transportu Drogowego nie stwierdzą żadnych uchybień, nie będą musieli wystawiać protokołu. W praktyce oznacza to, że protokół zostanie sporządzony wyłącznie w przypadku ujawnienia nieprawidłowości. Wtedy inspektor ma obowiązek wprowadzenia danych o przeprowadzonej kontroli do centralnej ewidencji naruszeń.

Zmiany nie tylko na czas epidemii

Jak zapewnia ustawodawca, zmiany te zostaną nawet po zakończeniu epidemii. Zdjęcie części obowiązków biurokratycznych z funkcjonariuszy z pewnością usprawni ich pracę. Jednak czy takie rozwiązanie ma tylko pozytywne strony?

Nowe przepisy uderzą w przewoźników?

Brak dokumentacji świadczącej o pozytywnym odbyciu kontroli może w niektórych przypadkach być kłopotliwe dla przewoźników. W przypadku, gdy przeciwko przedsiębiorstwu toczy się postępowanie dotyczące poważnych naruszeń przepisów, taka dokumentacja potwierdzająca pozytywne kontrole jest podstawą do potwierdzenia rzetelności firmy. Po drugie, w przypadku opóźnienia dostarczenia towaru kierowca nie ma jak potwierdzić, że stało się tak za sprawą kontroli ITD. Taka sytuacja może oznaczać odmowę zapłaty za dostarczenie towaru. Jedyną drogą, jaka wtedy pozostaje, jest dochodzenie swoich praw w sądzie.

Przeczytaj również:

  1. Obywatelskie zatrzymanie kierowcy. Miał 2,5 promila i pędził ciężarówką [WIDEO]
  2. Transport tonie w długach? “Puls Biznesu”: Co jedenasty przewoźnik zalega z wypłatami
  3. Przez 12 lat jeździł bez uprawnień. Kierowca samochodu ciężarowego nie widział w tym nic złego
  4. Jak nie dać się oszukać? Oświadczenie sprawcy kolizji właśnie tak powinno wyglądać
  5. Kierowca prawie przejechał małe dzieci na pasach. Internauci oburzeni: ,,Za taki przejazd powinien być rok w pierdlu” [WIDEO]
  6. Zdjęcie niepełnosprawnego chłopca, który nie mógł poruszać się na chodniku przez zaparkowane tam samochody obiegło Internet. Znamy apel matki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *