Niesłychanie kontrowersyjne przepisy w Niemczech. Kierowcy biją na alarm, posypią się mandaty?

Przepisy dotyczące zakazu korzystania w trakcie jazdy z telefonów, smartfonów, smartwatchów i innych urządzeń rozpraszających uwagę mają wejść w życie na terenie Niemiec już 1 lipca. Odpowiednia ustawa została wprowadzona w październiku 2017 roku, jednak zdecydowano się na zastosowanie okresu przejściowego. Decyzję podjęto w związku z brakiem odpowiednich rozwiązań technologicznych, które pozwalałyby na korzystanie ze sprzętu zgodnie z kodeksem.

Nowe prawo eliminuje także z użycia tradycyjne CB radia. Zamiast nich mają pojawić się takie, które nie wymagają zdejmowania rąk z kierownicy. Problem w tym, że urządzeń z zestawem głośnomówiącym na rynku po prostu nie ma. Wszystkiemu winny jest kryzys wywołany pandemią. Stawia to kierowców i przewoźników w bardzo trudnej sytuacji, gdyż mandaty za nieprzestrzeganie tych zaleceń wynoszą od 100 do 200 euro.

  1. Polski kierowca aresztowany. Niszczył zapis tachografu, teraz czeka go więzienie i gigantyczna kara pieniężna
  2. Niemcy wprowadzają wysokie mandaty, nowe przepisy wejdą w lipcu. Kierowcy będą musieli zmienić nawyki

Przepisy zaniepokoiły kierowców

W związku z zaistniałą sytuacją do Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) wpłynęło wiele petycji o przedłużenie okresu przejściowego. Branża transportowa ostro zareagowała na zaistniałą sytuację. Interweniowało m.in. Federalne Stowarzyszenie Transportu Ciężkiego (BSK) oraz Federalne Stowarzyszenie Transportu Drogowego, Logistyki i Utylizacji (BGL).

Ministerstwo wydało zalecenie

Resort transportu przychylił się do apelu przewoźników i wydał zalecenie, które przedłuża okres przejściowy do 31 stycznia 2021 roku. Przesunięcie terminu dałoby czas na wprowadzenie na rynek nowoczesnych zestawów do komunikacji. Ministerstwo podkreśliło jednocześnie, że ostateczna decyzja o zastosowaniu się do niego pozostaje w gestii landów. O wszystkim zadecydują zatem lokalne władze.

Przeczytaj również:

  1. Pilne zmiany w przepisach. Miały ułatwić życie, ale jest jeden haczyk
  2. Cysterna wjechała w tłum protestujących. Kierowca został dotkliwie pobity, przerażające nagranie [WIDEO]
  3. Transport tonie w długach? “Puls Biznesu”: Co jedenasty przewoźnik zalega z wypłatami
  4. Kierowcy zawodowi staną się zbędni? Ciężarówki bez kabiny zastąpią tradycyjny transport
  5. Tragiczny wypadek w Dąbrowie Górniczej. Chciał popisać się jazdą na motocyklu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *