Port głębokowodny. Rosja planuje budowę w pobliżu Kaliningradu

Według doniesień Polskiej Agencji Prasowej, powołującej się na dziennik „Kommiersant”, władze rosyjskie chcą wybudować port głębokowodny. Port ma powstać w miejscowości Jantarny. Władze regionu pracują już nad biznesplanem, a wartość projektu jest szacowana na 3,1 mld USD.

Pomysł budowy portu w rosyjskiej eksklawie nie jest nowy i pojawił się w ubiegłej dekadzie. W ciągu kilku lat planowano również wybudowanie portu towarowo-pasażerskiego w miejscowości Pionierskij, jednak inwestycji nie zrealizowano. Plany wzniesienia portu morskiego o maksymalnej możliwości przeładunkowej 48 mln ton powróciły jednak na biurko.

Dziennik „Kommiersant”, powołując się na list doradcy Władimira Putina, Andrieja Biełousowa, informuje, że władze regionu mają czas na przygotowanie biznesplanu do 1 lipca. Rząd Rosji do 1 września podda go ocenie i przeanalizuje ewentualną możliwość przyciągnięcia inwestorów. Według rosyjskiej gazety inwestycja ma zostać pokryta w 25% z budżetu Federacji Rosyjskiej. Szacowana wartość inwestycji ma wynieść 200 mld rubli, co odpowiada kwocie 3,1 mld dolarów. Dziennik dodaje także, że eksperci podchodzą do pomysłu sceptycznie, z uwagi na dużą moc przeładunkową pozostałych portów rosyjskich na Bałtyku. Poddaje to w wątpliwość konieczność budowy nowego punktu przeładunkowego.

Przeczytaj również:

  1. Korupcja w Polskiej Żegludze Morskiej. Zarzuty dla ośmiu osób
  2. Kanał na Mierzei Wiślanej. Poznaliśmy listę siedmiu ofert
  3. Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. Rozpoczęto budowę trasy
  4. Budowa mostu na Dunajcu. Polsko-węgierskie konsorcjum wygrywa przetarg
  5. Kolej Warszawa-Budapeszt. Plany budowy ekspresowego połączenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *