Modernizacja kolei dla Portu Gdynia. Podpisano umowę o dofinansowanie

Zawarto umowę na dofinansowanie modernizacji kolei dla Portu Gdynia. Prace obejmą elektryfikację i odbudowę istniejącego układu torowego. Wartość projektu to 70 mln zł, w tym 19,8 mln zł pochodzić będzie z dofinansowania unijnego.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej jest możliwe dzięki umowie zawartej w poniedziałek 9 września podczas targów Baltexpo w Gdańsku. Jej sygnatariuszami są Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Zarząd Morskiego Portu Gdynia.

Intermodalny Terminal Kolejowy

Projekt zakłada przebudowę i elektryfikację bocznicy Intermodalnego Terminalu Kolejowego. Rozbudowana zostanie także o nowy tor oraz rozjazdy na grupie przyjazdowo-odjazdowej. Prace obejmą także montaż nowego systemu kierowania ruchem kolejowym.

Wiceminister Puda o zawartej umowie

Na targach obecny był wiceminister inwestycji i rozwoju, Grzegorz Puda. “Polskie porty biją w ostatnich latach rekordy. W ostatnim roku przekroczyły 100 mln ton przeładunku. Mimo świetnych wskaźników nadal potrzebne są inwestycje, które zwiększą ich konkurencyjność. Warunkiem wypłynięcia na szerokie wody jest sprawna kolej, która zabierze i dowiezie towary. Dlatego i dla nas, i dla UE modernizacja dostępu zarówno drogowego, jak i kolejowego, tzw. ostatniej mili do portów morskich ma priorytetowe znaczenie – powiedział minister.

Modernizacja i rozbudowa układu torowego znacząco usprawni transport terminalu od strony lądu. Planowanym terminem zakończenia prac jest koniec stycznia 2021 roku.

 

Przeczytaj również:

  1. GovTech – Aktywuj pomysły, czyli Obywatelska Burza Mózgów pod patronatem Mateusza Morawieckiego
  2. Oczyma Podwójnej, czyli para, którą połączyła miłość do ciężarówek. Niesamowita historia
  3. Jak założyć firmę transportową? Przedstawiamy wytyczne, kursy i zezwolenia
  4. Tachograf 4.0. Nowa generacja inteligentnych urządzeń
  5. Dron dostarczy paczkę. Amazon wprowadza nowy system dostaw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *