Kwarantanna obowiązkowa dla wszystkich kierowców? Burzliwa debata, znamy decyzję

Kwarantanna musi z założenia obejmować wszystkich aby była skuteczna. Walka z drugą falą pandemii jest priorytetem w większości krajów na świecie. Kierowcy zawodowi są jednak grupą zawodową, od której zależy równie wiele, jak od lekarzy. Zachowanie ciągłości łańcucha dostaw jest kluczowe dla utrzymania gospodarki w ruchu. Europejscy politycy burzliwie debatowali na temat, doszło do interwencji przedstawicieli niemieckiej branży transportowej. 

Temat wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich wjeżdżających na terytorium Niemiec, także zawodowych kierowców, rozpoczął gorącą dyskusję. W przypadku wprowadzenia proponowanych przepisów każda osoba przebywająca w strefie wysokiego ryzyka przez 72 godziny musiałaby poddać się przymusowej izolacji. Dla transportu oznaczałoby to trudne do przewidzenia konsekwencje, dlatego pomysł spotkał się z ostrym sprzeciwem.

  1. Transport tonie w długach? “Puls Biznesu”: Co jedenasty przewoźnik zalega z wypłatami
  2. Przeciął przewód hamulcowy i ruszył w trasę. Inspektorzy nie odpuścili kierowcy

Kwarantanna w Niemczech – stowarzyszenia przewoźników protestują

Większość niemieckich firm zrzeszonych w stowarzyszeniach wyraziło swoje zaniepokojenie pomysłem nałożenia obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich bez wyjątku. Rozgorzała debata nad kształtem wprowadzanych zmian. Politycy chcieli jak największego ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się osób z terenów, na których istnieje duże ryzyko zakażenia się wirusem. Nieoczekiwanie jednak sprawa została uregulowana z ramienia Unii Europejskiej.

KE wprowadza nowe rozporządzenie dla całej Unii

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek po południu porozumienie, do którego doszli politycy w niej zasiadający.

Pandemia poważnie wpłynęła na nasze prawo do swobodnego przemieszczania się po całej UE. Ponadto obywatele stanęli w obliczu tak wielu różnych zasad i procedur, niejasnych informacji o obszarach wysokiego i niskiego ryzyka oraz braku jasności co do tego, co robić podczas podróży. Miesiąc temu Komisja przedstawiła wniosek dotyczący sposobu sprostania tym wyzwaniom i wsparcia milionów obywateli Wspólnoty, którzy codziennie podróżują po UE. Państwa członkowskie osiągnęły dziś porozumienie co do tego, jak wprowadzić to w życie – możemy przeczytać w komunikacie.

Najważniejszym dla branży transportowej zapisem nowego rozporządzenia jest wzmianka o zawodach wyłączonych z obowiązku izolacji. W nowych przepisach wyraźnie zaznaczono, że osoby zatrudnione w transporcie, w tym kierowcy wykonujący przewozy tranzytowe, będą zwolnieni z kwarantanny.

UE uznaje, że chociaż musimy chronić się przed rozprzestrzenianiem się wirusa, istnieją ważne powody, dla których obywatele UE muszą korzystać z prawa do swobodnego przemieszczania się w nieograniczony sposób” – wyjaśnia Komisja Europejska.

Kwarantanna nie dla wszystkich

Istnieje cały szereg zawodów, których wykonywanie zwalnia z obowiązkowej kwarantanny. Według KE są to: pracownicy służby zdrowia, pacjenci przemieszczający się z ważnych powodów medycznych, uczniowie i studenci, podróżujący z ważnych powodów rodzinnych lub biznesowych, dyplomaci, dziennikarze oraz marynarze.

  1. Aktor stracił pracę przez epidemię, został kurierem. “Manna z nieba nie spadnie”
  2. Kierowca busa wpadł podczas kontroli. Był poszukiwany przez policję
  3. Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała nowoczesny sprzęt. Kontrole będą jeszcze skuteczniejsze
  4. Przegapił zjazd i cofał swoją ciężarówką 2 kilometry na autostradzie. Zatrzymał go patrol ITD
  5. Przez 12 lat jeździł bez uprawnień. Kierowca samochodu ciężarowego nie widział w tym nic złego

One thought on “Kwarantanna obowiązkowa dla wszystkich kierowców? Burzliwa debata, znamy decyzję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *