Kwarantanna obowiązkowa dla wszystkich kierowców? Burzliwa debata, znamy decyzję

Kwarantanna musi z założenia obejmować wszystkich aby była skuteczna. Walka z drugą falą pandemii jest priorytetem w większości krajów na świecie. Kierowcy zawodowi są jednak grupą zawodową, od której zależy równie wiele, jak od lekarzy. Zachowanie ciągłości łańcucha dostaw jest kluczowe dla utrzymania gospodarki w ruchu. Europejscy politycy burzliwie debatowali na temat, doszło do interwencji przedstawicieli niemieckiej branży transportowej. 

Temat wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich wjeżdżających na terytorium Niemiec, także zawodowych kierowców, rozpoczął gorącą dyskusję. W przypadku wprowadzenia proponowanych przepisów każda osoba przebywająca w strefie wysokiego ryzyka przez 72 godziny musiałaby poddać się przymusowej izolacji. Dla transportu oznaczałoby to trudne do przewidzenia konsekwencje, dlatego pomysł spotkał się z ostrym sprzeciwem.

  1. Transport tonie w długach? “Puls Biznesu”: Co jedenasty przewoźnik zalega z wypłatami
  2. Przeciął przewód hamulcowy i ruszył w trasę. Inspektorzy nie odpuścili kierowcy

Kwarantanna w Niemczech – stowarzyszenia przewoźników protestują

Większość niemieckich firm zrzeszonych w stowarzyszeniach wyraziło swoje zaniepokojenie pomysłem nałożenia obowiązkowej kwarantanny dla wszystkich bez wyjątku. Rozgorzała debata nad kształtem wprowadzanych zmian. Politycy chcieli jak największego ograniczenia w swobodnym przemieszczaniu się osób z terenów, na których istnieje duże ryzyko zakażenia się wirusem. Nieoczekiwanie jednak sprawa została uregulowana z ramienia Unii Europejskiej.

KE wprowadza nowe rozporządzenie dla całej Unii

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek po południu porozumienie, do którego doszli politycy w niej zasiadający.

Pandemia poważnie wpłynęła na nasze prawo do swobodnego przemieszczania się po całej UE. Ponadto obywatele stanęli w obliczu tak wielu różnych zasad i procedur, niejasnych informacji o obszarach wysokiego i niskiego ryzyka oraz braku jasności co do tego, co robić podczas podróży. Miesiąc temu Komisja przedstawiła wniosek dotyczący sposobu sprostania tym wyzwaniom i wsparcia milionów obywateli Wspólnoty, którzy codziennie podróżują po UE. Państwa członkowskie osiągnęły dziś porozumienie co do tego, jak wprowadzić to w życie – możemy przeczytać w komunikacie.

Najważniejszym dla branży transportowej zapisem nowego rozporządzenia jest wzmianka o zawodach wyłączonych z obowiązku izolacji. W nowych przepisach wyraźnie zaznaczono, że osoby zatrudnione w transporcie, w tym kierowcy wykonujący przewozy tranzytowe, będą zwolnieni z kwarantanny.

UE uznaje, że chociaż musimy chronić się przed rozprzestrzenianiem się wirusa, istnieją ważne powody, dla których obywatele UE muszą korzystać z prawa do swobodnego przemieszczania się w nieograniczony sposób” – wyjaśnia Komisja Europejska.

Kwarantanna nie dla wszystkich

Istnieje cały szereg zawodów, których wykonywanie zwalnia z obowiązkowej kwarantanny. Według KE są to: pracownicy służby zdrowia, pacjenci przemieszczający się z ważnych powodów medycznych, uczniowie i studenci, podróżujący z ważnych powodów rodzinnych lub biznesowych, dyplomaci, dziennikarze oraz marynarze.

  1. Aktor stracił pracę przez epidemię, został kurierem. “Manna z nieba nie spadnie”
  2. Kierowca busa wpadł podczas kontroli. Był poszukiwany przez policję
  3. Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała nowoczesny sprzęt. Kontrole będą jeszcze skuteczniejsze
  4. Przegapił zjazd i cofał swoją ciężarówką 2 kilometry na autostradzie. Zatrzymał go patrol ITD
  5. Przez 12 lat jeździł bez uprawnień. Kierowca samochodu ciężarowego nie widział w tym nic złego

One thought on “Kwarantanna obowiązkowa dla wszystkich kierowców? Burzliwa debata, znamy decyzję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *