Korupcja w Polskiej Żegludze Morskiej. Zarzuty dla ośmiu osób

Korupcja na dużą skalę w Polskiej Żegludze Morskiej. Prokuratura Krajowa postawiła zarzuty udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych aż ośmiu osobom. Dodatkowo pojawia się też wątek działania na szkodę przedsiębiorstwa. Prokuratura określiła te działania jako „zorganizowaną grupę przestępczą”.

Korupcja dotknęła największego polskiego armatora. Z ramienia zachodniopomorskiej delegatury PK do sądu trafił akt oskarżenia z zarzutami korupcji wielką skalę. Według oskarżyciela proceder przestępczy miał miejsce w latach 2007-2014 i miał polegać na „uzgadnianym zawyżaniu kwot na fakturach za realizowane usługi spedycyjne o wartość nienależnych korzyści majątkowych, przekazywanych pracownikom ówczesnego Działu Spedycji PŻM PP w zamian za wybór ustalonych podmiotów jako wykonawców zleceń”. W sumie chodzi o kwotę 8 mln zł. Według komisarza Polskiej Żeglug Morskiej, Pawła Brzezickiego, straty PŻM określono na kilkadziesiąt milionów złotych.

W trakcie śledztwa służby zabezpieczyły mienie oskarżonych. Wymieniono m.in. nieruchomości, samochody, jachty, numizmaty i dzieła sztuki. Wśród ostatnich znalazły się prace takich malarzy jak Jacek Malczewski, Wojciech Kossak czy Tadeusz Makowski.

Oskarżonym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności oraz przepadek mienia pochodzącego z nielegalnego źródła.

 

Przeczytaj również:

  1. Budowa mostu na Dunajcu. Polsko-węgierskie konsorcjum wygrywa przetarg
  2. Inspirująca historia powstania marki Mercedes-Benz
  3. Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego. Rozpoczęto budowę trasy
  4. Chrapanie może być niebezpieczne dla kierowców. Najnowsze badania szokują
  5. Truck Show 2019 – wspaniała impreza charytatywna. Kierowcy ciężarówek znów pokazują klasę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *