Kolej Warszawa-Budapeszt. Plany budowy ekspresowego połączenia

Węgierska prasa podała dziś informację o planach budowy linii kolejowej na trasie Warszawa-Budapeszt. Kolej ma przebiegać przez Bratysławę i Brno, łącząc miasta Grupy Wyszehradzkiej. Dzięki prędkości do 350 km/h połączenie ma stanowić konkurencję dla linii lotniczych.

Dziennik „Magyar Nezmet” poinformował dziś, że rozpoczęto planowanie szybkiej kolei, łączącej miasta grupy V4. Linia łączyć ma stolice Polski i Węgier, przebiegając przez Bratysławę i Brno. Gazeta ogłosiła, że „za dwa lata gotowe będzie studium wykonalności szybkiej kolei Budapeszt-Bratysława-Brno-Warszawa po rozstrzygnięciu przetargu przez państwowego inwestora”. Trasa ma mieć łączną długość 700 do 900 km, a pociągi na niej osiągać prędkość minimum 250 km/h. Studium uwzględnia także prędkości 300, a nawet 350 km/h.

Przetarg na studium wykonalności wygrało węgierskie konsorcjum NSV Varso, które przygotuje je za 1,1 mld ft, czyli równowartość 3,4 mln euro. W planach jest m.in. budowa mostów na Odrze i Dunaju, tuneli i skrzyżowań z ruchliwymi trasami. Docelowo kolej ma przewozić przynajmniej 0,5 mln pasażerów rocznie. Ma to być alternatywą dla połączeń lotniczych. Odpowiednia deklaracja została już podpisana przez ministrów transportu Czech, Słowacji, Węgier i Polski 1 października ubiegłego roku.

Przeczytaj również:

  1. Uber w Polsce. Nowe prawo uderzy w taksówkarzy
  2. Samochód elektryczny – GreenWay Polska modernizuje stacje ładowania
  3. Inspirująca historia powstania marki Mercedes-Benz
  4. LOT powiększa flotę. Trzynasty Dreamliner w barwach polskiej spółki
  5. Samochód ciężarowy do 3, 5 tony a odliczenie VAT – poradnik i najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *