Kodeks drogowy 2019. Ważne zmiany w przepisach

Kodeks drogowy zostanie znowelizowany. Rząd intensywnie pracuje nad zmianami. Do nowości w polskich przepisach należeć będzie m.in. wprowadzenie korytarzy życia, zwiększających szansę na przeżycie osób poszkodowanych w wypadkach. Nowelizacja wprowadzi także obowiązek jazdy „na suwak”. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zapowiada także ogólnokrajową akcję informacyjną, mającą na celu propagowanie bezpiecznych zachowań na drogach.

Obecnie polskie przepisy mówią jedynie o tym, że kierowca widzący pojazd służb ratowniczych będący w drodze na miejsce wypadku powinien ułatwić mu przejazd, zatrzymując się lub zjeżdżając z drogi. Wprowadzenie korytarza życia do przepisów nie jest nowością w skali europejskiej. Taki obowiązek mają kierowcy w Austrii, Chorwacji, Czechach, Grecji, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowenii i na Cyprze. Dlatego propozycje Ministerstwa Infrastruktury są zbliżone do rozwiązań, które sprawdzają się od lat w innych krajach Unii Europejskiej.

Kodeks drogowy – korytarz ratujący życie

Według badań przeprowadzonych przez austriacką agencję Autobahnen und Schnellstraßen Finanzierungs Aktiengesellschaft (będącą odpowiednikiem polskiego GDDKiA) w przypadku stworzenia przez kierowców korytarza ofiary wypadku mają do 40% większe szanse na przeżycie. Zmiany ustawowe będą regulowały w sposób dokładny zasady, w którą stronę i z jakich pasów kierowcy powinni ustępować przejazdu karetkom pogotowia.

Suwak drogowy – na czym polega?

Drugą istotną zmianą będzie wprowadzenie do regulacji prawnych jazdy na zamek błyskawiczny lub „na suwak”. Dotyczy ona miejsc, w których następuje zwężenie pasów ruchu. Przepisy mają na celu wymuszenie grzeczności na kierowcach dzięki jasno sprecyzowanej zasadzie naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa ruchu. Miejsca takie zostaną odpowiednio oznakowane, a nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem. Korzyści, wynikające ze stosowania się do przepisu to skrócenie zatoru w przypadku korków oraz ułatwienie przejazdu służbom.

Poniżej zamieszczamy krótki film, prezentujący wzorcową jazdę na zamek błyskawiczny:

Przeczytaj rownież:

  1. Oczyma Podwójnej, czyli para, którą połączyła miłość do ciężarówek. Niesamowita historia
  2. Jak założyć firmę transportową? Przedstawiamy wytyczne, kursy i zezwolenia
  3. Tachograf 4.0. Nowa generacja inteligentnych urządzeń
  4. Zdjęcie niepełnosprawnego chłopca, który nie mógł poruszać się na chodniku przez zaparkowane tam samochody obiegło Internet. Znamy apel matki
  5. Kierowca TIR-a, a upały. Jak sobie radzić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *