Inspekcja Transportu Drogowego szykuje zwiększone kontrole. Nowelizacja ustawy o transporcie

Rząd przyjął dziś (07.05,19) projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Najistotniejszą planowaną zmianą z punktu widzenia zawodowych kierowców będzie wprowadzenie mobilnych stacji kontroli. Inspekcja Transportu Drogowego zyska nowy instrument kontroli. Jak wpłynie to na bezpieczeństwo na polskich drogach?

Zgodnie z dyrektywą unijną w sprawie drogowej kontroli technicznej, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk złożył projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Szykowane zmiany wzmogą kontrole drogowe, co ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ograniczenia zanieczyszczenia środowiska.

Jakich pojazdów dotyczą nowe przepisy?

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że dyrektywa Unii Europejskiej dotyczy wszystkich pojazdów przystosowanych do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą, pojazdów do transportu ładunków o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a także ciągników kołowych, przeznaczonych do komercyjnego transportu towarów, o maksymalnej prędkości przekraczającej 40 km/h.

Inspekcja Transportu Drogowego zyskuje nowe narzędzie kontroli

Bardzo istotną zmianą będzie wprowadzenie na drogach mobilnych stacji, dzięki którym Inspekcja Transportu Drogowego będzie mogła sprawniej i dokładniej przeprowadzać kontrole pojazdów. Ich użycie umożliwi drobiazgową ocenę układów pojazdu, takich jak kierowniczy, hamulcowy czy zawieszenia. Co więcej, organy kontroli drogowej zacieśnią współpracę ze swoimi odpowiednikami z innych państw członkowskich. Ustawa umożliwi wymianę informacji na temat poważnych i niebezpiecznych usterek stwierdzonych w pojeździe. CIR ogłosiło także, że nowela ustawy pozwoli na bardziej skoordynowane kontrole na terenie UE. Przepisy wejdą w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Przeczytaj również:

  1. Kolej Warszawa-Budapeszt. Plany budowy ekspresowego połączenia
  2. Uber w Polsce. Nowe prawo uderzy w taksówkarzy
  3. Samochód elektryczny – GreenWay Polska modernizuje stacje ładowania
  4. Inspirująca historia powstania marki Mercedes-Benz
  5. LOT powiększa flotę. Trzynasty Dreamliner w barwach polskiej spółki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *