Drzewa zasadzone na poboczach mają niezwykłe znaczenie. Nikt się tego nie spodziewał

Drzewa rosnące na poboczu drogi nikogo nie dziwią. Jest to właściwie stały element krajobrazu, gdy podróżujemy starymi trasami samochodowymi. Jednak czy ktoś zadał sobie pytanie w jakim celu zostały zasadzone? Na pewno nie ma to wiele wspólnego z bezpieczeństwem na drogach. Co w takim razie decydowało o gęstym obsadzaniu tras samochodowych drzewami?

Wiele wypadków drogowych kończy się tragicznie, gdy dochodzi do zderzenia samochodu z drzewem. Szczególnie zabójczą sytuacją jest uderzenie bokiem auta. Kilkudziesięcioletni pień to twardy materiał i osoby znajdujące się w pojeździe często nie mają szans na przeżycie w takiej sytuacji.

  1. Groźny wypadek na S8 w Lubochni. Ciężarówka zderzyła się z busem
  2. Firma transportowa słono zapłaci za lekceważenie prawa. Rekordowa kara

W jakim celu zasadzano przydrożne drzewa?

Skoro taka praktyka jest skrajnie niebezpieczna w przypadku, gdy kierowca straci panowanie nad pojazdem, to czemu miała służyć? Oprócz względów bezpieczeństwa kilkadziesiąt lat temu na pewno nie kierowano się też walorami estetycznymi ani ekologicznymi. Niewiele osób brało wtedy pod uwagę stan środowiska, a jego ochroną zajmowali się nieliczni.

Przyczyną takiego projektowania dróg były względy wojskowe. W dawniejszych czasach, gdy technologia lokalizacji i obserwacji nie była tak zaawansowana jak dzisiaj, szpaler gęsto nasadzonych drzew gwarantował naturalny kamuflaż. Ich korony zamykając się nad osią jezdni gwarantowały pewną osłonę przed zwiadem lotniczym przeciwnika. W przypadku konfliktu utrudniało to dokładne rozpoznanie i zaatakowanie z powietrza wojsk przemieszczających się zabezpieczoną w ten sposób trasą.

W dobie ogromnego postępu technologicznego jest to raczej przeżytek. Obecne środki obserwacji pola walki pozwalają na ominięcie takich przeszkód jak tradycyjny kamuflaż, czy gęste zalesienie. Przykładem może być kamera termowizyjna, która wskazuje źródła ciepła. Dlatego pobocza nowoczesnych dróg są projektowane zupełnie inaczej i często wyposażane w barierki ochronne. W dobie bardzo dużej ilości samochodów to bezpieczeństwo na drodze stało się priorytetem.

Przeczytaj również:

  1. Wszyscy możemy stracić pracę w polskim transporcie. Pilny apel przewoźników do rządu
  2. Cała prawda o katastrofie promu „MF Estonia” na Morzu Bałtyckim. Wstrząsająca historia
  3. Cysterna z paliwem rozbiła się na dużym rondzie. Niebezpieczna substancja zalała trzy pasy ruchu
  4. Inspekcja Transportu Drogowego szykuje zwiększone kontrole. Nowelizacja ustawy o transporcie
  5. Czy kierowcy będą musieli poddać się kwarantannie? Ważne wiadomości od Ministerstwa Infrastruktury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *