Dron dostarczy paczkę. Amazon wprowadza nowy system dostaw

Firma Amazon wprowadzi nowy system dostaw. Dron częściowo zastąpi kurierów dzięki systemowi Amazon PrimeAir. Takie rozwiązanie ma obniżyć koszty, a także czas doręczenia paczki. Prace nad projektem są na tyle zaawansowane, że zmian możemy oczekiwać już w ciągu najbliższych miesięcy. Jak wprowadzenie do transportu bezzałogowców wpłynie na segment e-commerce?

Jeszcze dekadę temu taki pomysł wydawał się rodem z filmów science-fiction. Dziś już niewiele dzieli nas od uruchomienia na szeroką skalę dostaw za pomocą dronów. Firma Amazon wdraża system Amazon PrimeAir, za którego pośrednictwem zamówiona paczka będzie mogła dotrzeć do klienta w kilkadziesiąt minut.

Zaawansowane testy systemu

Pierwsza udana próba doręczenia paczki dronem miała miejsce w grudniu 2016 roku. Realny klient otrzymał wtedy zamówioną książkę w 13 minut od kliknięcia przycisku „Kupuję”. Ten rekordowy czas dostawy mógł być oczywiście zrealizowany dzięki bliskości magazynu Amazona, a co za tym idzie jego rozwiniętej infrastruktury. To duże ograniczenia, które sprawią, że początkowo system będzie mógł funkcjonować na obszarach, w których firma Amazon jest mocno rozwinięta. Przedstawiciel koncernu Jeff Wilke nie podał co prawda dokładnej daty uruchomienia systemu, jednak zapowiedział, że usługa zostanie wdrożona w ciągu najbliższych miesięcy. Testy odbyły się już w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych firma oczekuje na wydanie zgody przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA). Po jej uzyskaniu będzie mogła wprowadzić program na dużą skalę.

Dron Amazona – ewolucja modeli

Amazon inwestuje w technologię dronów od lat. Pierwsza autorska maszyna zaprezentowana została w 2013 roku. Jej toporna budowa i niewielkie osiągi nie zachwycały. Maszyna składała się z ośmiu wirników zamocowanych na aluminiowych ramach, a całość elektroniki przykrywała osłona z tworzywa. Mimo oczywistych wad konstrukcja ta była jedna kamieniem milowym w swojej klasie. Kolejny model rozwojowy z 2015 roku łączył cechy płatowca i wielowirnikowca. Rok później zaprezentowano dron o klasycznej, czterowirnikowej budowie z osłonami. Na następną wersję amerykański gigant kazał nam czekać do tego roku. Zaprezentowany 5 czerwca na konferencji w Las Vegas niekonwencjonalny płatowiec VTOL (Vertical Take-Off and Landing) zaskakuje swoim futurystycznym wyglądem.

dron
youtube.com/Bloomberg Markets and Finance

Pełny efekt widać jedna dopiero na oficjalnym filmie z lotu. Na uwagę zasługuje szczególnie start i lądowanie maszyny:

Zasięg nowego drona Amazon PrimeAir to 20 km. Konstrukcyjnie jest hybrydą płatowca i wielowirnikowca. Model został stworzony z myślą o terenach zurbanizowanych, a jego płaty nośne zostały zaprojektowane tak, aby spełniać jednocześnie funkcję osłon śmigieł oraz stateczników.

Przeczytaj również:

  1. Nowa aplikacja. Autostrada A1 automatyzuje pobieranie opłat
  2. Tachograf 4.0. Nowa generacja inteligentnych urządzeń
  3. Uber w Polsce. Nowe prawo uderzy w taksówkarzy
  4. Samochód ciężarowy do 3, 5 tony a odliczenie VAT – poradnik i najważniejsze informacje
  5. Cała prawda o katastrofie promu „MF Estonia” na Morzu Bałtyckim. Szokujące doniesienia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *