Kierowcy zawodowi staną się zbędni? Ciężarówki bez kabiny zastąpią tradycyjny transport

Ciężarówki elektryczne bez kierowcy to nie scenariusz filmu o przyszłości, a rzeczywistość. Szwedzka firma Einride dostarczy dla Lidla tabor nowych, bezemisyjnych samochodów ciężarowych. Co więcej, docelowo samochody mają działać w pełni autonomicznie i zastąpić w ciągu kilku lat tradycyjny transport. Czy praca kierowcy zawodowego może być zagrożona?

Początkowo rewolucja w transporcie ma dotyczyć jedynie okolic Sztokholmu. Szwedzkie przedsiębiorstwo współpracuje z Lidlem od 2017 roku. Zmiany będą wprowadzone w kilku etapach, które docelowo mają pomóc zautomatyzować łańcuch dostaw dla niemieckich dyskontów.

  1. Aktor stracił pracę przez epidemię, został kurierem. “Manna z nieba nie spadnie”
  2. Jechał na magnesie, został zatrzymany. Kierowca usłyszał zarzuty

Ciężarówki elektryczne dostarczą towary

Regularny transport nowymi samochodami rozpocznie się jesienią 2020 roku. Początkowo ma obejmować dostawy z centralnego magazynu Lidla do sklepów na terenie  Sztokholmu, jednak już do 2025 roku automatyzacja ma objąć sklepy i magazyny na terenie całej Szwecji. Systemem sterującym całym przedsięwzięciem jest Einride Freight Mobility Platform. To inteligenta platforma, która w optymalny sposób wybierze trasy samochodów towarowych, zarówno tych z kierowcami, jak i bezzałogowych.

Einride pod, czyli zdalnie sterowana ciężarówka

Zaprojektowany samochód to Einride pod, w którym dzięki zlikwidowaniu kabiny kierowcy zwiększono ładowność pojazdu. Na razie samochody te będą kierowane zdalnie przez operatorów, ale jak wynika z informacji podanych przez szwedzkie przedsiębiorstwo, każdy operator będzie mógł sterować dwoma pojazdami, swobodnie przełączając się pomiędzy nimi.

Einride – przedsiębiorstwo przyszłości?

Szwedzka firma, która zbudowała bezzałogowe samochody elektryczne jest bardzo młodym przedsiębiorstwem, które powstało w 2016 roku i ma szansę zrewolucjonizować transport towarów. Założone została przez Roberta Falcka, Linnéa Kornehed oraz Filipa Lilję i w ciągu kilku lat stała się pierwszym na świecie eksploatującym autonomiczny, całkowicie elektryczny komercyjny pojazd towarowy na publicznych drogach.

ciężarówki elektryczne
Wikimedia Commons (CC 4.0)/ Linneakornehed; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

źródło: https://www.einride.tech/press/sustainable-freight-lidl-einride-to-electrify-transport-sweden

Przeczytaj również:

  1. GovTech – Aktywuj pomysły, czyli Obywatelska Burza Mózgów pod patronatem Mateusza Morawieckiego
  2. Rządowa fabryka samochodów elektrycznych. Szokująca inwestycja za 2 miliardy złotych
  3. Inspirująca historia powstania marki Mercedes-Benz
  4. Dron dostarczy paczkę. Amazon wprowadza nowy system dostaw
  5. Samochód elektryczny – GreenWay Polska modernizuje stacje ładowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *