Chrapanie może być niebezpieczne dla kierowców. Najnowsze badania szokują

Chrapanie objawem choroby? Na to wskazują badania z USA. Dlaczego powinien zainteresować się tym zawodowy kierowca?

Projekt badawczy prof. Stephena Burksa zdobył nagrodę na University of Minnesota za badanie wpływu bezdechu sennego na ilość wypadków spowodowanych przez zawodowych kierowców ciężarówek. Prof. Burks wyjaśnił, dlaczego ta przypadłość może mieć wpływ na jakość i bezpieczeństwo jazdy.

Czym właściwie jest bezdech senny?

Zespół bezdechu sennego, bo tak brzmi pełna nazwa, to spektrum objawów chorobowych spowodowanych zanikiem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Istnieje kilka typów tej przypadłości, jednak najczęstszym z diagnozowanych jest obturacyjny bezdech senny. Bezdech senny polega na wielokrotnym ograniczeniu przepływu powietrza podczas snu, przez opadanie zwiotczałej tkanki odcinka dróg oddechowych w gardle. To z kolei powoduje głośne chrapanie, wybudzenia, niedotlenienie i podwyższone ciśnienie krwi. Niejeden kierowca z zespołem bezdechu sennego cierpi na wzmożoną senność w ciągu dnia, bóle głowy i nadciśnienie.

Według zespołu prof. Burksa, cierpiący na powyższe zaburzenia mogą być narażeni na pięciokrotnie wyższe ryzyko kolizji. Dzieje się tak za sprawą ciągłego niewyspania. Kierowca w takim stanie może mieć problemy z koncentracją, a także tendencje do przysypiania za kierownicą. Według naukowców rozwiązaniem na tę przypadłość jest przyrząd zwany CPAP (ang. continuous positive airway pressure). Jest to rodzaj pompy powietrznej, wspomagającej oddychanie w czasie snu. Zapobiega ona zapadaniu się dróg oddechowych.

Badacze zza oceanu mają zamiar stworzyć program, mający na celu diagnozę i leczenie bezdechu u kierowców. Mają nadzieję, że amerykańscy przewoźnicy będą w przyszłości zainteresowani wprowadzeniem go w swoich firmach.

Przeczytaj również

  1. Gdy Ty dzielisz się jajkiem, kierowca tira ciężko pracuje. Smutne realia
  2. Rządowa fabryka samochodów elektrycznych. Szokująca inwestycja za 2 miliardy złotych
  3. Kierowca nie mógł znaleźć swojego TIRa i odebrał sobie życie. Wstrząsające
  4. Jesteś żoną kierowcy ciężarówki? Oto jak wesprzeć swoją drugą połówkę, która TYRa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *