Akcyza za auto 2019 – hybrydy. Ustawa obniżająca podatek podpisana

akcyza na samochody hybrydowe zmaleje o połowę
af.mil

Akcyza za auto 2019 – hybrydy. Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę zmniejszającą podatek akcyzowy od aut hybrydowych o połowę. Dla nabywcy samochodu o napędzie spalinowo-elektrycznym oznacza to nawet kilka tysięcy złotych więcej w portfelu. Ustawa została znowelizowana z inicjatywy poselskiej.

Kancelaria Prezydenta RP publikowała dziś dokument, który wyjaśnia, że ustawa ma na celu zmniejszenie podatku akcyzowego na samochody hybrydowe. Wysokość stawki uzależniona będzie od pojemności silnika oraz rodzaju napędu. Zmiany są znaczne, gdyż podatek zostanie obniżony o 50%.

Akcyza za auto 2019 – hybrydy będą tańsze

Nowe rozwiązania podatkowe oznaczają, że samochody hybrydowe z jednostką spalinową o pojemności do 2000 cm3 objęte będą podatkiem w wysokości 1,55%. Dotychczas trzeba było zapłacić 3,1%. Za hybrydę, posiadającą jednostkę konwencjonalną powyżej 2000 cm3, ale nie przekraczającą 3500 cm3 trzeba będzie odprowadzić 9,3%. Obecnie obowiązująca stawka to 18,6%.

Skąd pomysł na obniżenie podatku?

Nowelizacja ustawy jest inicjatywą poselską. W zamyśle ma ona zachęcić do kupowania aut o obniżonej emisji spalin. Jest to krok ku poprawie jakości powietrza. Jak podaje portal auto.dziennik.pl, pomysłodawcy w następujący sposób uzasadniają swoją decyzję:

Ten segment rynku stwarza poważne możliwości dla upowszechniania pojazdów niskoemisyjnych i dalszej stymulacji stopniowego przechodzenia do pojazdów zeroemisyjnych. W związku ze skalą sprzedaży, pojazdy te mogą również spełnić niebagatelną rolę dla przyspieszenia procesu poprawy jakości powietrza w Polsce, szczególnie w zakresie emisji tlenków azotu i tlenku węgla.

Co ciekawe, nie wszystkim ta ustawa się podoba. Nieprzychylnie wypowiedziała się na jej temat Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych. FPPE zauważa, że hybrydy to dalej auta spalinowe, emitujące zanieczyszczenia w postaci m.in. tlenków azotu. Kolejnym argumentem przeciw ustawie jest fakt, że samochody te nie korzystają ze stacji ładowania, przez co nie mają wkładu w rozwój infrastruktury aut elektrycznych.

Ustawa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca od ogłoszenia, czyli 1 grudnia. Tym samym akcyza za auto hybrydowe będzie rewolucyjnie niższa jeszcze w 2019 r.

Przeczytaj również:

  1. Kodeks drogowy 2019. Ważne zmiany w przepisach
  2. Spaliny samochodowe szkodliwe dla oczu! Nowe badania szokują
  3. GovTech – Aktywuj pomysły, czyli Obywatelska Burza Mózgów pod patronatem Mateusza Morawieckiego
  4. Inspekcja Transportu Drogowego szykuje zwiększone kontrole. Nowelizacja ustawy o transporcie
  5. Samochód elektryczny – GreenWay Polska modernizuje stacje ładowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *