Akcja znicz 2019. Policyjne statystyki przerażają, wiele ofiar śmiertelnych

akcja Znicz - w tym roku zaangażowanych w nią było szczególnie wielu policjantów
pixabay.com

Akcja znicz. Jak co roku, ze względu na wzmożony ruch na drogach, polska policja prowadzi intensywne kontrole. Funkcjonariusze sprawdzają nie tylko trzeźwość i jazdę kierowców, ale także stan techniczny i wyposażenie pojazdów. Znamy statystyki policyjne, które nie napawają optymizmem.

Akcja znicz rozpoczęła się w czwartkowy poranek. Policjanci dbają o bezpieczeństwo na głównych trasach, oraz na drogach dojazdowych do cmentarzy. W akcji bierze udział aż 5 tys. mundurowych z drogówki, wspieranych przez inne służby, w tym Żandarmerię Wojskową. Mimo to Polska Policja apeluje o rozsądek za kółkiem.

Akcja znicz – wypadki i pijani kierowcy

Długi weekend się kończy i mamy już oficjalne statystyki od policji. Niestety, nie wyglądają one dobrze. Jak podaje auto.wprost.pl tylko w czwartek doszło aż do 75 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 92 zostały ranne. Zatrważająca jest liczba kierowców pod wpływem alkoholu. Od czwartku policjanci zatrzymali aż 796 nietrzeźwych kierowców. Do tej pory doszło do 200 wypadów. Zginęło 16 osób, a co najmniej 259 zostało rannych.

W trakcie długiego weekendu doszło do kilku szczególnie strasznych zdarzeń. W Kielcach 26-latek wjechał w przystanek autobusowy, dwie osoby zostały ranne. Kierowca samochodu był trzeźwy.

Podobne zdarzenie zaszło we Wrocławiu. Mężczyzna wbił się samochodem w przystanek autobusowy, na którym stała matka z dwójką kilkuletnich dzieci. Na szczęście nie odniosły one poważniejszych obrażeń. Kierowca uciekł, jednak po kilku godzinach Policji udało się go zatrzymać. Badanie alkomatem wykazało aż 2,5 promila w wydychanym powietrzu.

Premier Mateusz Morawiecki apeluje o ostrożność

W kwestii bezpieczeństwa na drogach głos zabrał w czwartek także premier Mateusz Morawiecki:

Bezpieczeństwo pieszych i kierowców będzie priorytetem dla rządu w nowej kadencji. Mamy prawo czuć się bezpiecznie zarówno w domu, jak i poza nim […] Zbliża się święto Wszystkich Świętych. Dni, w których wspominamy naszych bliskich. To taki szczególny czas, kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo, bardzo cenne jest życie. I pamiętajmy o tym, gdy będziemy wsiadać za kierownicę. Wielu z nas czeka przecież podróż. Niektórych na sąsiednią ulicę, a niektórych na drugi kraniec Polski

Premier przypomniał, że w ubiegłym roku, w trakcie trwania akcji doszło do 408 wypadków, w których życie straciło 50 osób, a 500 zostało rannych. Policja zatrzymała w tym czasie aż 1299 pijanych kierowców. Wzmożone kontrole służb będą prowadzone do późnych godzin wieczornych.

Przeczytaj również:

  1. Tragiczny wypadek w Mierzęcicach. Zginęła kobieta, ciężarówka staranowała samochody
  2. Zakazy jazdy w Europie w październiku i listopadzie. Sprawdź gdzie i kiedy obowiązują
  3. Prom Jan Śniadecki uszkodzony. Poważny wypadek polskiej jednostki
  4. Kierowca Porsche chciał pobić rodzinę na S8. Walił pięściami w ich szybę samochodu
  5. Kierowca tira miał prawie 3 promile i prowadził pojazd. Przez 6 km uciekał policji, a wódkę popijał jak napój

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *